Као што се гравитационо потенцијална енергија јавља када се тело масе m унесе у гравитационо поље, тако се јавља и електрично потенцијална енергија Ep када се наелектрисање q унесе у електрично поље.
Ако се у исту тачку поља стави дупло веће наелектрисање 2q потенцијална енергија ће бити дупло већа. Потенцијална енергија у једној тачки поља сразмерна је количини наелектрисања тела.
Потенцијална енергија у једној тачки поља сразмерна је количини наелектрисања тела.
Ep~q; Ep/q=cons
Количник електростатичке потенцијалне енергије и количине наелектрисања, сталан је за једну тачку поља и представља карактеристику тог поља, која се назива електрични потенцијал. Електрични потенцијал се обележава грчким словом (фи).
φ=Ep/q
Деф:Потенцијал електричног поља је бројно једнак количнику електростатичке потенцијалне енергије наелектрисања у пољу и количине наелектрисања тела.
Јединица за електрични потенцијал је волт (V).
1V=1J/1C
Волт се дефинише као:
Деф: Тачка поља има потенцијал од 1V ако у њој наелектрисање од 1C има потенцијалну енергију 1J.
Ep=φxq
За померање наелектрисања из тачке 1 у тачку 2 сила електричног поља врши рад. Извршени рад једнак је промени потенцијалне енергије.
Деф: Разлика потенцијала је напон U. Јединица мере је волт V.
Електрични напон између две тачке електричног поља једнак је количнику између рада силе електростатичког поља при премештању наелектрисања из почетне у крајњу тачку и тог наелектрисања.
A=U∙q U = A/q
Ако се при премештању количине наелектрисања од 1C из једне у другу тачку електричног поља изврши рад од 1J, онда између те две тачке постоји електрични напон од 1V.
1V= 1J1C
Рад електричне силе при кретању наелектрисаног тела у хомогеном електричном пољу:
Рад који изврши електрична сила при померању куглице од једне до друге плоче на путу d.