Звук

zvuk
zvuk

Zvuk je mehanički talas, spada u longitudinalne talase. To je sve ono što čujemo frekvencije od 20 Hz do 20 kHz. Niže frekvencije spadaju u infrazvuk, a više u ultrazvuk. Njih ne čujemo. Oblast fizike koja se bavi proučavanjem zvuka naziva se akustika.  

Zvuk se prostire kroz vazduh, tečnosti i čvrsta tela.

Primeri za prostiranje kroz ove tri sredine?

Rastresiti materijali loše prenose zvuk (vuna, perje, plastična pena...)

Zvuk se prenosi tako što dolazi do zgušnjavanja i razređivanja čestica vazduha. se ne prostire kroz vakuum. 

Primer mobilni tel. Stavljen pod stakeno vakuumirano zvono.

Zvuk se deli na ton (periodično kretanje oko ravnotežnog položaja) i šum (aperiodično kretanje oko ravnotežnog položaja)

IZVORI ZVUKA

Svako telo koje može da osciluje sa frekvencijama između 20 Hz i 20 kHz može da bude izvor zvuka.Od izvora se očekuje da bude dobar emiter zvuka tj. Da da efikasno predaje energiju oscilovanja okolini.

Telo čije oscilacije proizvode zvučne talase naziva se izvor zvuka.

Zatim se zvuk prenosi zgušnjavanjem i razređivanjem čestica vazduha. Talasna dužina zvuka je rastojanje između dva najbliža zgusnuta ili razređena dela. Talasi izazivaju oscilacije u bubnoj opni i stvaraju osećaj čujnosti.

Osnovne karakteristike izvora su i snaga koju mgu da emituju u okolinu. Pored toga treba da imaju svojstvo reproduktivnosti tj. da svaki put mogu da proizvode isti zvuk.

Брзина звука

Brzina zvuka brzina svetlosti?

Brzina zvuka je oko milion puta manja od brzine svetlosti. 

Primer munje i grmljavine. Topovi noću.

Na 200 C brzina zvuka iznosi oko 340 , na nižim temperaturama zvuk se prostire sporije na 00 C brzina mu je 331 . Brzina modernih aviona je veća od brzine zvuka pa dolazi do probijanja zvučnog zida.

Brzina zvuka je veća u tečnostima nego u vazduhu i iznosi  od oko 1270 do 1500. U čvrstim telima brzina je još veća.Primer koncert, slušalac na 10m i radio signal na 100000m ? DZ

Звук, шум тон и боја звука